Keď som pred mnohými rokmi pestovala svoju prvú tácku mikrozeleniny, bola som ohromená tým, ako rýchlo moje rastlinky rastú. Kontrolovala som to viackrát denne, pretože na mňa zapôsobilo tempo rastu, aké som nikdy predtým nezažila 🙂

Jedného rána, keď som kontrolovala svoje mikrozeleniny, všimla som si, ako mi zo stoniek vyrastajú biele chĺpky. Samozrejme, moja prvá myšlienka bola pleseň – aj keď som predtým čítala veľa o koreňových chĺpkoch. Ako začiatočník v pestovaní mikrozeleniny som sa snažila prísť na to, o čo ide – pleseň alebo koreňové chĺpky? Potom som sa rýchlo upokojila, že biele chĺpky sú „len“ koreňové vlásočnice.

Ako teda zistíš, či mikrozeleniny plesnivejú alebo im rastú iba korieňové vlásočnice?

Koreňové chĺpky sa objavia okolo semien, na rozdiel od plesne, ktorá pripomína pavučinu. Koreňové chĺpky sú obvykle všade po celej tácke, zatiaľ čo pleseň väčšinou rastie po „škvrnách”. Ak si nie si istý(á), čo spôsobuje chĺpky, jemne postriekaj časť „bieleho povlaku“ vodou. Koreňové vlásočnice zmiznú, pleseň nie.

V zostávajúcej časti tohto príspevku podrobne popíšem koreňové chĺpky a poskytnem tipy, ako zabrániť prípadnej plesni.

Čo sú to koreňové chĺpky?

Koreňové chĺpky pozostávajú z tzv. epidermálnych buniek a hrajú dôležitú úlohu pri získavaní živín a vody. Ich bunkové steny sú tenké a ľahko priepustné pre pôdne roztoky. Poskytujú veľkú plochu na absorbovanie vody a minerálnych solí. Koreňové chĺpky sú prirodzenou súčasťou rastu rastlín a nie sú dôvodom na obavy.

Koreňové chĺpky okolo semien. Je veľmi podobný plesni, často sa s ňou zamieňa.
Koreňové chĺpky okolo semien. Je veľmi podobný plesni, často sa s ňou zamieňa.

Ako pleseň ovplyvňuje mikrozeleninu?

Pleseň sa nachádza všade vo vzduchu okolo nás. Neustále ju dýchame spolu so vzduchom a zvyčajne to nespôsobí problém, kým sa nezačne množiť. Skutočným problémom nie je samotná pleseň, ale podmienky, ktoré jej umožňujú množiť sa.

To znamená, že samotná pleseň nie je zlá, v skutočnosti je to zásadná súčasť životného cyklu, pretože sa zameriava na rozklad prírodných materiálov. Bez plesní a húb sa skutočne nič nerozloží! Spóry plesní sú vo vzduchu okolo nás a neexistuje spôsob, ako im uniknúť.

Plesne sa začnú množiť, keď majú zdroj potravy – prostredie je vlhké, teplé a nehybné (žiadny pohyb vzduchu). Pleseň má obzvlášť rada vlhkosť a teploty nad 20 stupňov, ktoré podporujú jej rýchly rast. Ak vzduch stojí, spóry plesne sa môžu usadiť, pretože sa už vo vzduchu nepohybujú nepretržite.

Teraz, keď vieme všeobecne trochu viac o plesni a o tom, ako funguje, pozrime sa na to, prečo sa pleseň vyvíja na mikrozelenine.

3 dôvody, prečo môže mikrozelenina  plesnivieť

Prvým možným problémom je hygiena. Ak tácku nevyčistíš poriadne, bude infikovaná plesňami, ktoré si na prvý pohľad ani nevšimneš, až kým sa z toho nestane skutočný problém.

Ako som už spomínala, plesne rastú vo vlhkých podmienkach, takže ak je vlhkosť v pestovateľskej miestnosti (napr. v kuchyni) príliš vysoká, podporuje rast plesní. Problémy s plesňami sú bežnejšie na jar a na jeseň, keď je vlhkosť vonkajšieho vzduchu (vrátane vnútorného) vyššia. Stojatá voda (ako napríklad voda ponechaná v dolnom zásobníku) tiež podporuje rast plesní, preto pri problémoch s plesňami určite zváž tieto faktory prostredia.Pleseň môže byť tiež dôsledkom starostlivosti. Nadmerné zavlažovanie spôsobuje prebytočnú vlhkosť, príliš vysoká hustota osiva znižuje prietok vzduchu rastlinami a zachytáva viac vlhkosti pod listami. Nevyklíčené a odumreté semená tiež spôsobujú problémy s plesňami.

Aké sú príznaky ochorenia spôsobeného plesňou?

     • Stonky môžu byť mäkké, pastovité a môžu mať sivú až hnedú farbu.

     • Korene môžu chýbať, alebo sú zakrpatené, či sivohnedé, môžu sa objaviť „škvrny”.

     • Na semenách alebo rastlinách sa objavuje materiál podobný bielej pavučine.

Ako zabrániť rastu plesní na mikrozelenine

Zavlažovanie zospodu

V praxi to znamená, že nezalievaš svoju mikrozeleninu do vrchného, ​​ale do spodného zásobníka (za predpokladu, že nepoužívaš papierovú tácku).

Nalej vodu do spodného zásobníka a nechaj rastliny absorbovať potrebné množstvo vody. Ak voda rýchlo zmizne, ešte pridaj. Ak v spodnom zásobníku (či tácke) zostane prebytočná voda, určite ju vylej.

Vlhkosť v pôde môžeš najľahšie skontrolovať prstami. Ak je kokosové vlákno suché, rastliny zalej.

Zníž hustotu osiva

Príliš hustý výsev môže podporiť rast plesní, pretože hustá vegetácia znižuje cirkuláciu vzduchu.

Prienik vzduchu

Správny prienik vzduchu je ďalšou dôležitou otázkou k predchádzaniu plesní. Ak zistíš, že mikrozeleniny pravidelne plesnivejú, bolo by vhodné vyskúšať nové miesto v byte.

Prikrytie počas klíčenia môže tiež spôsobiť plesne. Podnosy prikry priepustným materiálom a chvíľu nechaj aj odkryté.

Dezinfekcia nádob

Medzi dvoma kultúrami mikrozelenín dôkladne umy podnosy na výsadbu v horúcej vode, pretože špinavá tácka môže byť tiež zdrojom plesní.

Môžeš sa zbaviť plesní na mikrozelenine?

Neboj sa, každý „pestovateľ“ mikrozeleniny bude raz čeliť problémom s plesňami – aj keď si vykonal(a) vyššie uvedené preventívne opatrenia. Našťastie existuje niekoľko vecí, ktoré môžeš urobiť, aby si sa zbavil(a) plesní, ktoré rastú na mikrozelenine.

Grapefruitový extrakt

Jednoducho zmiešaj desať kvapiek grapefruitového extraktu s 2 dl vody a postriekaj nimi svoju rastlinu. Pred použitím ho dôkladne pretrep a postriekaj roztokom.

Mikrozeleninu umiestni na priame slnečné svetlo

Ďalším spôsobom, ako zničiť plesne, je umiestniť mikrozeleninu na niekoľko dní na priame slnečné svetlo. Pleseň sa najlepšie vyvíja v tmavých, mokrých podmienkach a nemá rada slnečné svetlo. Je dôležité si uvedomiť, že mikrozeleniny budú potrebovať viac vody, ak budú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Preto je dôležité ich často kontrolovať a podľa potreby polievať.

Odstráň škvrny od plesní z tácky

Ak sa plesňou nakazila len malá časť, tak je najlepšie jednoducho odstrániť plesnivé miesto, aby sa plesne nerozšírili ďalej.

Je bezpečné spotrebovať aj mikrozeleninu, ktorá je  infikovaná plesňami?

Nikdy nejedz plesnivé mikrozeleniny! Niektoré druhy plesní spôsobujú alergické reakcie a problémy s dýchaním. Za určitých podmienok môžu niektoré druhy plesní dokonca produkovať toxické látky nazývané mykotoxíny.

Ak sa pleseň nachádza iba na malej časti tácky, tak môžeš časť mikrozeleniny zachrániť v závislosti od miery plesnivenia. Ak je viac ako tretina tácky mikrozeleniny plesnivá, je najlepšie ju vyhodiť.

Tácky, ktoré boli plesnivé, vždy dôkladne dezinfikuj! Na dezinfekciu pestovateľskej misky použi horúcu vodu so saponátom alebo dokonca aj olej z čajovníka.