Ak vo svojej kuchyni pravidelne používaš čerstvý koriander, bola by škoda vynechať mikrobylinu koriandra z mikrozeleninovej záhrady. Približne za 14 dní si ho môžeš vypestovať aj bez záhrady, iba na okennom parapete. Starostlivosť ti pritom zaberie len jednu minútu denne. 

Keď rastlina koriandra vyklíči zo semena a začne rozvýjať svoje dva klíčne listy (kotyledóny), nazýva sa mikrozeleninou, alebo mikrobylinou koriandra. Tieto jemné listy chutia rovnako ako listy bylinky koriandra. Krátko po klíčnych listoch sa objavujú prvé skutočné listy so zubatými okrajmi.

Mikrozelenina koriandra dodáva jedlám jedinečnú chuť a bohaté živiny. Ako väčšina mikrozelenín, aj Coriandrum sativum sa veľmi ľahko pestuje, síce patrí medzi pomalšie rastúce mikrozeleniny, ale kvôli chuťovému zážitku sa oplatí počkať.

Rozdiel medzi mikrozeleninou a dospelou rastlinou koriandra  spočíva v „čase zberu“ a obsahu živín. Mikrozelenina koriandra je veľmi bohatá na živiny. Na svojom okennom parapete si ju môžeš vypestovať už za 2 týždne, a to počas celého roka. Nepotrebuješ na to ani záhradu, zatiaľ čo koriandrové bylinky sa dajú pestovať iba za dobrého počasia.

V tomto krátkom návode Ti ukážem, ako sa zo semienok koriandra stane za 14 dní lahodná mikrobylina.

Budeš potrebovať rovnaké materiály ako v prípade ostatných mikrozelenín a proces rastu je tiež podobný.

Nástroje potrebné na pestovanie

Koriandrové semená: Na tento účel sú vhodné akékoľvek (neošetrené) koriandrové semená, ale mali by ste byť pripravení na to, že celé koriandrové semená budú klíčiť oveľa pomalšie ako tieto rozpolené semená.

Výsadbová tácka: nebudeš potrebovať hlboké nádoby (stačí max. 8 cm hlboká), ale skontroluj, či má nádoba drenážne otvory. Tu si môžeš vybrať zo zásobníkov potrebných na pestovanie.

Výsadbové médium: Odporúčam kokosové vlákno alebo je vhodná dokonca aj jemnozrnná rašelina. Odporúča sa použiť jemne zrnité výsadbové médium, ktoré udržuje vlhkosť. Mladé rastliny získavajú všetky živiny zo semena, nemusíte sa starať o doplnenie živín, dokonca nie je potrebný ani substrát.

Vodný sprej

Nožnice

Postup na pestovanie mikrozeleniny koriandra

Krok 1: Priprav si nádobu na pestovanie mikrozeleniny. Naplň ju vlhkým výsadbovým médiom, čo najrovnomernejšie rozloženým (ale nie zhutneným).

Krok 2: Potom posyp výsadbové médium semienkami. Cieľom je, aby boli semená relatívne blízko seba, ale aby sa neprekrývali (asi 5-8 kusov na centimeter štvorcový). Koriandrové mikrozeleniny potrebujú o niečo väčšiu vzdialenosť ako ostatné zeleniny, pretože rastú dlhšie a vyvíjajú viac listov. Nie je potrebné semienka prikrývať kokosovým vláknom, ale zvyknem na ne nasypať tenkú vrstvu kvôli rovnomernejšiemu klíčeniu.

Rozpolené semienka koriandra na kokosovom vlákne

Krok 3: Semená rovnomerne nastriekaj vodou pomocou rozprašovača. Počas klíčenia prikry tácku s kartónom alebo iným podnosom, ale zaisti vetranie, aby si zabránil(a) vzniku plesní.

Krok 4: Semená skontroluj každý deň, podľa potreby postriekaj vodou. Nemusia klíčiť všetky naraz, ale prvé klíčky by sa mali objaviť do 5-6 dní.

Krok 5: Po vyklíčení semien daj tácku na svetlé miesto, napr. na slnečný parapet.

TIP! Pleseň miluje tmavé a vlhké prostredie, preto musíme povrch pôdy udržiavať čo najsuchší. Spodné zavlažovanie je najlepšou možnosťou. Naplň misku vodou a polož na ňu tácku. Kokosové vlákno absorbuje vodu a udržiava výhonky suché, a bez plesní.

Niektoré mikrozeleniny koriandru počas rastu posúvajú semenný obal nahor spolu s klíčnymi listami, listami a semenný obal má tendenciu sa prilepiť na konce listov. Môžeš ho pokojne zjesť s obalom zo semien (čo dodá jedlám ešte intenzívnejšiu príchuť koriandra), ak ich nechceš skonzumovať, jemne potiahni dlaň cez vrch mikrozeleniny, aby si odstránil(a) semienka.

Pestovanie mikrozeleniny koriandra trvá asi 14 dní, pokým je pripravená na „zber“. Keď sú klíčne listy už vyvinuté a zelené, môžeš ich smelo začať používať. (Ak budú ďalej rásť, postupne sa objavia skutočné listy)

Teraz už len stačí vytiahnuť kuchynské nožnice a odstrihnúť úrodu! Odstrini stonky tesne nad výsadbovým médiom. Nemusíš spotrebovať celé množstvo naraz, len toľko, koľko potrebuješ.

Aj tu platí, že mikrozelenina koriandra je najchutnejšia najmä vtedy, keď sa používa čerstvá. Opláchni ju studenou vodou a môžeš ju pridať do šalátov, polievok, smoothies alebo do obľúbeného dresingu.