Je možné, že si sa už stretol(-a) s mikrozeleninou, len si nevedel(-a), že ide práve o mikrozeleninu.
Mikrozelenina (mikrošalát) sa najčastejšie používa v reštauráciach na zdobenie jedál, aj keď v týchto drobných rastlinách je oveľa viac.
• Čo je to mikrozelenina?
Prečo sa oplatí zaviesť tieto rastlinky do našej stravy?
• Ako môžeme tieto rastlinky sami vypestovať na okennom parapete?
• Na čo všetko môžeme použiť mikrozeleninu?

Čo je to mikrozelenina?

Mikrozelenina (tiež známa ako mikrošalát) sú malé, jedlé výhonky rastlín (nie, nie klíčky!), zvyčajne zo zeleniny (hrášok, kapusta, reďkovka a mnoho ďalších odrôd), ale je možné ju pestovať aj z bylín (koriander, pór, petržlen).

(O rozdieloch medzi klíčkami a mikrozeleninou sa dočítaš TU.)

Tieto mladé výhonky rastlín (vysoké 8 – 10 cm v závislosti od odrody) už majú prvé pravé listy, ale koreňový systém ešte nie je dostatočne vyvinutý. Môžu sa strihať 10-12 dní po zasiatí (rýchlo rastúce odrody).

V mikrozelenine je koncentrovaná chuťová charakteristika danej rastliny, napr. brokolica, ako mikrozelenina skutočne chutí ako brokolica, bylinky sú tiež chutnejšie v porovnaní s dospelými rastlinami.

Ako vypestovať mikrozeleninu na okennom parapete?

Starostlivosť a pestovanie mikrozeleniny nie je zložitá vec, môžeme to robiť aj spolu s deťmi.

Semená jednoducho nasypeme na kokosové vlákno, počas klíčenia stále udržiavame vlhké. Po vytvorení koreňov pravidelne polievame, a po 10 – 12 dňoch je možné ich strihať.
Rastliny po odstrihnutí nerastú ďalej (okrem zeleného hrášku), kokosové vlákno je možné kompostovať.

Semená, ktoré predávame nie sú chemicky ošetrené (nie sú morené, obaľované), alebo sú certifikované BIO, a majú vynikajúce klíčiace vlastnosti.

Ak chceš vyskúšať domáce pestovanie mikrozeleniny, POZRI medzi kompletnými sadami na pestovanie mikrozeleniny a medzi semenami.

Prečo by sme mali jesť mikrozeleninu?

Kým pred niekoľkými rokmi sme sa mohli stretnúť s mikrozeleninou iba v reštauráciách, dnes sa rozšírila do domácností, hlavne západnejšie od nás a v zámorí.
Jej popularita vysoko vyskočila, keď sa v USA objavili prvé výskumy obsahu živín. Výskum z University of Maryland publikovaný v roku 2010 potvrdil, že obsah živín v mikrozelenine je v priemere 4 – 40-krát vyšší ako v prípade dospelých rastlín.
Tieto rastlinné výhonky sú maličké, ale ich nutričná hodnota je pozoruhodne vysoká, napr. červená kapusta, ako mikrozelenina obsahuje 69-krát viac vitamínu K, 6-krát viac vitamínu C, a 40-krát viac vitamínu E v porovnaní so zrelou kapustou. Tiež sú bohaté na antioxidanty.

Prečo pestovať mikrozeleninu?

JE TO JEDNODUCHÉ A RÝCHLE – nie je potrebná záhrada, stačí svetlý okenný parapet. Vlož kokosové vlákno do tácky, ktorá je súčasťou sady, pridaj vodu, nasyp semiačka. Ďalej postupuj podľa pokynov v priloženom sprievodcovi a o 10 – 12 dní si môžeš odstrihnúť vlastnú čerstvú mikrozeleninu. Je to také jednoduché!

VŽDY ČERSTVÁ A CHUTNÁ – Toľko mikrozeleniny vypestuješ, koľko máš času a nálady. Tieto výhonky rastlín sú skutočné chuťové a vitamínové bomby. Semená sa môžu skladovať až 5 rokov na tmavom a chladnom mieste. Pri zachovaní priaznivých podmienok, chutí mikrozelenina rovnako dobre v každom ročnom období. Jedlo bude mať rovnakú chuť na jar, v horúcom auguste, cez upršanú jeseň, ale aj na silvestrovských chlebíčkoch.

BEZ CHEMIKÁLIÍ – chemicky neošetrené, alebo BIO semená a kokosové vlákno zaručujú rast bez chemikálií.

SUPER ZDRAVÁ – Výskumy dokázali, že mikrozelenina je skutočnou vitamínovou bombou a má veľmi vysoký obsah živín.

ŠETRNÁ K ŽIVOTNÉMU PROSTREDIU – Ak potrebuješ čerstvú zeleninu bez obsahu chemikálií k nejakému jedlu, stačí, ak pôjdeš k okennému parapetu a odstrihneš čerstvú domácu mikrozeleninu. Žiadne balenie, preprava, znečistenie životného prostredia.

JEDINEČNÝ A UŽITOČNÝ DARČEK – Ak to daruješ, úspech máš zaručený. Užitočný, ekologický darček pre mužov, ženy, deti aj starších ľudí.

Na čo všetko môžeme použiť mikrozeleninu?

Mikrozelenina sa dá použiť mnohými, pestrými spôsobmi, iba naša predstavivosť to môže obmedziť.
• Môžeme to zamiešať do rôznych šalátov. Zaručene dodajú skvelú chuť aj bezchuťovému šalátu;
• Môžeme posypať pizzu, rukola so svojou korenistou chuťou dáva pizzám špeciálnu príchuť;
• Môžeme pridávať do polievok;
• Možno použiť do zelených smoothies, napr. zelený hrášok, alebo kučeravý kel ako mikrozelenina, je vynikajúcim základom smoothies.
• Môžeme z nich pripraviť dipy, dresingy a omáčky.