Nie je podstatné akú máš veľkú záhradu, terasu či balkón. Chutný a čerstvý šalát si môžeš vypestovať kdekoľvek. Pod šalátmi máme na mysli nielen známy hlávkový a ľadový šalát. Môžeš si vypestovať dokonca aj trhací šalát a neobvyklú listovú zeleninu, ako napríklad listovú horčicu, mangold, ázijskú listovú zeleninu, kučeravý kel atď. .

Pestovanie šalátu a čerstvých listových zelenín je veľmi jednoduché. Zvládne to aj úplný začiatočník. Po 4-6 týždňoch od zasiatia semienok môžeš začať zbierať svoju úrodu baby šalátu. Starostlivosť o takýto druh šalátu vyžaduje minimálnu starostlivosť a zvládneš to aj bez odbornej prípravy. Výhodou je, že nepotrebuješ žiadnu záhradu. Na vypestovanie šalátu pre celú rodinu ti stačí len niekoľko kvetináčov. Na svoje si prídu všetci od tých najmenších až po najstarších členov rodiny. Šalát totiž poskytuje čerstvú zeleň bez obsahu akýchkoľvek chemikálií. V tomto príspevku som zhromaždila všetky dôležité informácie o tom, ako môžeš pestovať čerstvé listové zeleniny v kvetináči takmer po celý rok.

Prečo sa oplatí pestovať šalát a listovú zeleninu v kvetináči?

• vyžaduje málo starostlivosti

    • nie je potrebná záhrada, iba niekoľko kvetináčov alebo nádob správnej veľkosti,

    • pestovanie je veľmi jednoduché, lacné a zábavné súčasne,

    • rýchlo dosahujú veľkosť zberu (do 4 – 6 týždňov) a je ich možné nepretržite konzumovať,

    • sú zdravé, a pritom so svojimi rozmanitými farbami a krásnymi listami môžu byť aj ozdobou terasy či balkóna,

    • pestovanie v kvetináči poskytuje ochranu pred škodcami (napr. slimákmi), ktorí môžu v záhrade spôsobiť veľké škody.

Aký druh kvetináča by si mal(a) zvoliť?

Keďže väčšina šalátovín nemá dlhé korene, nie je potrebný veľký kvetináč. Postačí hlbšia nádoba na kvety (hlboká najmenej 15-20 cm). Šalátoviny môžeš pestovať aj v bedničke, črepníku, kvetináči z plastu alebo z textilu. Na spodku nádoby je dôležité mať priepustný otvor, aby mohla odtekať prebytočná voda.

Pozri si naše textilné nádoby na pestovanie.

Kedy pestovať šalát?

Čerstvé, lahodné baby šaláty môžeš pestovať takmer po celý rok (od marca do októbra). Aj keď väčšina šalátovej zeleniny uprednostňuje chladnejšie počasie (v teple rýchlo vybiehajú do kvetu), listy baby šalátu je možné zbierať ešte pred kvitnutím. To znamená, že sa dajú ľahko vypestovať aj v teplejšom období.

Vo veľkých letných horúčavách (od mája do júla) sa určite oplatí zasiať odrody odolné voči teplu, ktoré vydržia aj dlhšie horúčavy.

Od konca júla, poprípade začiatkom augusta je opäť možné robiť výsev väčšiny šalátovín. Šalátoviny sa oplatí siať v pravidelných intervaloch, aby sme nimi boli neustále zásobení. Ak použijete pri pestovaní šalátovín nejakú ochranu pred mrazom (napr. fóliu, netkanú zakrývaciu textíliu), zelené listy je možné zbierať aj počas chladných, zimných mesiacov.

Aké šalátoviny a listovú zeleninu sa oplatí pestovať v kvetináči?

Najviac sú odporúčané nasledovné druhy:

    • nehlávkový, trhací šalát,

    • špenát,

    • kučeravý kel,

    • rukola

    • ázijské šaláty (napr. Pak choi, tsatsoi atď.)

    • špenát s červenými žilkami,

    • mangold,

    • horčica.

Ako pestovať šalát a listovú zeleninu v kvetináči?

1. Vyber kvetináč, či nádobu s hĺbkou najmenej 15-20 cm, alebo si pozri naše textilné nádoby, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre terasy, balkóny a malé záhrady.

    2. Naplň svoj kvetináč kvalitným substrátom s dobrou priepustnosťou.

    3. Pôdu dôkladne navlhči a vysyp na ňu semiačka. Nemusia byť príliš nahusto, mali by byť od seba vzdialené cca 10 – 15 cm. Pomocou rozprašovača navlhči semená a potom na ne nasyp tenkú vrstvu substrátu.

    4. Udržuj pôdu a semená vlhké každý deň (ja rada používam práve rozprašovač na vodu, aby priveľké množstvo vody semená zo substrátu nezmylo.)

    5. V priebehu niekoľkých dní sa objavia mladé výhonky. To znamená, že už nestačí iba rozprašovač, ale šalátovinu treba pravidelne polievať. Veľkosť zberu dosiahnu podľa odrody, no väčšinou je to za 4-6 týždňov.

Máš ešte nejaké otázky? Napíš nám do komentára alebo pošli na info@greenea.sk!